Povodeň 1997
Katastrofální povodeň, která v červenci roku 1997 postihla území v povodích řek Morava, Odra a horní Labe měla neočekávaně rychlý a dravý průběh s obrovskou ničivou sílou, kdy na horních tocích došlo k téměř totální devastaci koryt vodních toků. Voda dosahovala extrémní úrovně, plošný rozsah a hloubka rozlivů byly nad všechny dosavadní známé hodnoty. Povodeň, která sebou valila katastrofálně velké množství splavenin, se svými parametry vymkla možnostem měření a monitorování.
Povodeň byla způsobena zcela mimořádnými a intenzivními dešťovými srážkami, kdy denní intenzity dosahovaly hodnot až 230 mm (místy > 600 mm/ 5 dní).
Řeka Morava zaznamenala vzestup hladiny o 2 - 6 m, zaplaveno bylo území o rozloze 12 500 km2 a šířka rozlivů dosahovala až 4 km. Z téměř 4 tisíc kilometrů toků, které byly ve správě Povodí Moravy, byla červencovou povodní zasažena polovina – tedy dva tisíce kilometrů toků. Dosažené kulminační průtoky měly charaktery i 800leté povodně (stanice Raškov na vodním toku Morava).
Povodeň se vyznačovala neskutečnou dravostí vody – energie proudění byla schopna transportovat i kameny s rozměry přes 1 m.
Vodní nádrže výrazně zmenšily maximální odtoky proti přítokům. Největší efekt prokázala VD Slezská Harta patřící do správy Povodí Odry (přítok 192 m3/s, odtok nepřekročil 12 m3/s) a VD Vír spadající do správy Povodí Moravy (přítok 167 m3/s, odtok nepřekročil 38 m3/s).
Odtok plavenin | zvýšen až 173 násobně (řeka Ostravice) |
Sedimentace plavenin: | mezi Kroměříží a Uherským Hradištěm sedimentovalo 350 – 400 tis. tun plavenin |
Počet úniků závadných látek: | více než 60. Nejvýrazněji se na jakosti vod projevilo vyplavení průmyslových provozů v ostravské aglomeraci. |
Počet zničených obydlí: | 29 000 domů |
Počet následných půdních sesuvů: | 405 sesuvů |
Počet obětí: | 50 lidských životů |
Škody: | 62,6 mld. Kč |
Závod Horní Morava – Povodňovými rozlivy bylo v Olomouckém kraji postiženo 110 obcí a měst, evakuace proběhla ve 38 obcích a evakuováno bylo 7 850 osob, při povodni zahynulo v oblasti Olomouckého kraje 24 osob. Rozlivy zasáhly plochu 434 km2 a průměrná hloubka rozlivů dosahovala 2,5 - 3,0 m. Byly dosaženy průtoky přesahující výrazně hodnoty stoleté vody.
Odstraňování povodňových škod
Hned po povodních (v letech 1997 až 2004) zajišťovalo Povodí Moravy, s.p. nápravu povodňových škod na vodních tocích a dalším vodohospodářském majetku s celkovými rozpočtovými náklady 2,5 miliardy Kč. Na území Olomouckého kraje bylo realizováno celkem 152 akcí s náklady 1,051 miliardy Kč, což představovalo 43% z celkových povodňových škod. V Olomouckém kraji byly tyto škody odstraňovány v rámci cca 160 akcí.
Výstavba protipovodňových opatření
Od povodní z roku 1997 bylo již realizováno přes 20 významných a rozsáhlých protipovodňových opatření a desítky drobných úprav a staveb. Mezi nejvýznamnější a největší patří realizace I. a II.A etapy ochrany Olomouce. Dále jsou to realizovaná opatření v horní části Moravy od Hanušovic přes Bohutín, Chromeč, Postřelmov, Sudkov, Lesnici, Leštinu až po Moravičany a Mitrovice, které se osvědčily a ukázaly svůj význam při povodni 2010.
Závod Střední Morava – Kritická situace nastala již 7. 7. 1997 na menších tocích, jako je Rusava Dřevnice. 9. 7. postupoval rozliv přes Kroměříž do Otrokovic a Napajedel. 10. 7. dochází k masivnímu zaplavení Kroměříže, a Otrokovic. 11. 7. přichází kulminace ve Spytihněvi, 12. 7. je zaplaveno Uherské Hradiště. 13. 7. je zaplaveno Veselí nad Moravou. 15. 7.dosahuje záplava do Hodonína. Druhá vlna povodní ustoupila až 28. 7.
Bylo zasaženo celkem 92 obcí, z toho více než 30 v okresech Kroměříž a Uherské Hradiště. Evakuováno bylo 34 tisíc obyvatel, nejvíce – 20 tisíc v okrese Uherské Hradiště a 10,5 tisíce v okrese Hodonín. Maximální průtoky byly kolem 500 m3/s v Kroměříži a asi 600 m3/s v Uherském Hradišti a Hodoníně.
Odstraňování povodňových škod
Po povodni bylo realizováno více než 165 akcí v celkové částce přesahující 350 mil. Kč. K nejvýznamnějším akcím patří rekonstrukce hrází v Záhlinicích, Kvasicích, Napajedlech, v Uherském Hradišti, Uherském Ostrohu, Veselí nad Moravou až po Vnorovy, rekonstrukce Nesytské a Očovské hráze u Hodonína. U řady hrází se prováděly těsnící stěny v těch místech, kde došlo k jejich protržení (Uherské Hradiště, Nedakonice).
Výstavba protipovodňových opatření
Realizováno bylo protipovodňové opatření Otrokovice – levobřežní hráz, která zajišťuje ochranu města před vybřežením vod. Podobně významnou stavbou byla v letech 1999 – 2001 rekonstrukce jezu ve Veselí nad Moravou.
Nejvýznamnější protipovodňová opatření byla realizována na Litavě v městě Slavkov u Brna a v Napajedlech. Ve Slavkově proběhla první etapa v r. 2007 pod názvem „Litava Slavkov u Brna, zvýšení kapacity koryta“. Tato stavba zajistila městu ochranu před povodněmi z Litavy. Na tuto akci navázala stavba „Město Slavkov u Brna, povodňová ochrana města“. Protipovodňová ochrana Napajedel byla také realizována v několika etapách. První dvě etapy zahrnující levý břeh byly dokončeny již v roce 2004. Další etapa, řešící pravý břeh byla dokončena v roce 2011, jenom ta stála 20 mil. Kč.
Dokončeno je také protipovodňové opatření Uherské Hradiště I. etapa.
Závod Dyje – Rok 1997 nebyl v působnosti závodu Dyje tak katastrofický, jako na řece Moravě, o to horší byly povodně v roce 2002 a 2006, kdy rozsah povodňových škod byl skutečně ničivý a v desítkách měřících profilů bylo zaznamenáno vesměs 3 povodňové stupně.
Projekční a investorské práce v budování protipovodňové ochrany měst a obcí stále pokračují.