Protipovodňové hráze v Lošticích a Moravičanech
Cílem této stavby je ochránit obce Moravičany, Doubravice nad Moravou a Loštice před povodňovými průtoky na řekách Třebůvce a Moravě. Projektanti veškerá opatření navrhli jako kombinaci protipovodňových opatření, která umožní neškodné rozlití velkých vod v nezastavěných oblastech.
Konkrétně se jedná o výstavbu protipovodňové hráze kolem Moravičan, poblíž této obce také rozdělovacích a omezovacích objektů na Třebůvce, přestavbu jezu v Lošticích na balvanitý skluz a zvýšení kapacity koryta Třebůvky od jezu v Lošticích směrem k Moravičanům. Dotčené pozemky mají dosud převážně zemědělské využití. Ochranné hráze navrhli projektanti na výšku hladiny při průtoku stoleté povodně plus padesáticentimetrové bezpečnostní převýšení. Celkové náklady na stavbu dosáhnou 116 milionů korun bez DPH, přičemž zemní hráz, součást ochrany kolem Moravičan, má v koruně šířku3,5 metru a celková délka ochranné linie činí2020 metrů.
Zbývající úsek představuje protipovodňová ochranná zídka, přičemž křížení hráze se silnicí Moravičany – Doubravice zajistí před povodní v případě potřeby mobilní hrazení o délce 11,3 metru a výšce 90 centimetrů. V korytě Třebůvky dále vznikne betonový rozdělovací objekt s tabulovou hradicí konstrukcí, který omezí průtok do zástavby Moravičan a rozdělí jej mezi vlastní koryto řeky a odlehčovací rameno. Při povodňových průtocích toto zařízení vodohospodáři uzavřou. Zpětnému vzdutí Moravy do obecní zástavby pak zabrání nový omezovací objekt na Třebůvce.
V Lošticích je součástí stavby rekonstrukce dosavadního jezu do podoby balvanitého skluzu se sníženou přelivnou hranou. Pod jezem se směrem k dálničnímu mostu rozšíří koryto Třebůvky do tvaru složeného příčného profilu, což v Lošticích příznivě ovlivní odtokové poměry.
V rámci stavební akce se počítá s odstraněním dosavadní části stavidlového objektu na vtoku do odlehčovacího koryta Třebůvky a také malé vodní elektrárny. V trase ochranných hrází už nebude náletová vegetace a v prostoru rozšíření koryta projdou redukcí i břehové porosty. Zajištěná náhradní výsadba bude v podobě, odpovídající druhovému složení měkkého luhu. Objeví se zde mimo jiné jasan ztepilý nebo olše lepkavá, z keřů pak bez černý nebo trnka obecná. Ochranné hráze včetně obnažených pokryjí odolné trávy s protierozním účinkem.
Všichni zúčastnění si uvědomují, že tato stavba dočasně zhoršuje prostředí v jejím okolí. Investor i zhotovitel proto děkují všem za trpělivost, se kterou k celé akci přistupují. Výsledkem totiž bude kvalitní protipovodňová ochrana všech dotčených obcí na žádaném stupni, která jim poslouží k dalšímu nerušenému rozvoji.
Základní fakta o stavbě Třebůvka, Moravičany-hrázování
- Protipovodňová ochrana má celkovou délku2020 metrů
- Její součástí je zemní hráz,1578 metrůdlouhá a v koruně3,5 metruširoká
- Objem vytěžené zeminy:68.000 m³
- Přenos dat mezi rozdělovacím a omezovacím objektem zajištěn radiovým přenosem
- Veškeré signály z řídicích systémů přenášeny na dispečink Povodí Moravy s.p.
- Termín zahájení a dokončení: říjen 2010 – podzim 2011
- Cena díla je 116 milionů korun bez DPH
- Investor: Povodí Moravy, s.p., Dřevařská 11, 601 75 Brno
- Zhotovitel: HOCHTIEF CZ, a.s.
Historie a dosavadní stav lokality
- Zájmové území se nachází v přirozené inundaci řeky Moravy a Třebůvky
- Úprava toku Třebůvky byla provedena v minulém století
- Koryto Třebůvky bylo navrženo a upraveno od ústí do Moravy po rozdělovací objekt v ř.km 1,675 na kapacitu 105 m³/sec.
- V součtu s kapacitou odlehčovacího ramene to odpovídalo tehdy platné úrovni tzv. stoleté vody 155 m³/sec
- Třebůvka nad rozdělovacím objektem směrem k Lošticím byla upravena přibližně na desetiletý průtok
- V Lošticích při průchodu povodní problém zejména v okolí jezu na ř.km 3,800
- S jezem nebylo možné operativně manipulovat; jeho kapacita byla na úrovni zhruba jedno- až dvouletých průtoků
- Při vyšších průtocích docházelo k rozlití toku na okolní pozemky a voda rovněž zpětně zatápěla obecní kanalizaci