Jezy Litovel a Hynkov mají nové vybavení záchrannými prvky
Vodohospodáři vybavili další dva jezy na řece Moravě varovnými cedulemi s lanem a házecí podkovou k případné záchraně tonoucích. Nové základní bezpečnostní prvky jsou nyní na jezech v Litovli a Hynkově a doplňují tak pět dalších ve správě Povodí Moravy, s.p.
OLOMOUC – Další dva nebezpečné jezy na řece Moravě, v Litovli a Hynkově, mají nové vybavení pro případnou záchranu tonoucího. Na březích jsou osazeny varovné cedule s přesnou polohou místa v GPS souřadnicích a rovněž s bezpečnostními pokyny v českém a anglickém jazyce. Pod cedulí je zavěšena pěnová záchranná podkova na třicetimetrovém laně. „Pokud výstražné cedule odradí i jen jediného člověka od jeho rozhodnutí skočit do vody či sjíždět nebezpečný jez, má takové označení určitě smysl,“ uvedl generální ředitel Povodí Moravy, s.p. Radim Světlík.
Připomněl, že pracovníci státního podniku vybavili základními bezpečnostními prvky, tedy cedulemi, lany a záchrannými podkovami, již sedm jezů v majetku Povodí Moravy, s.p. Jedná se o Řepčín, Hynkov a Litovel na řece Moravě, Osek a stupeň Osek na Bečvě, na řece Svitavě v Brně pak mají základní výbavu jezy Cacovice a Maloměřice. „Bohužel posledně jmenovaný jez byl a stále je, naposledy ve středu 1. května, terčem zřejmě slabomyslných lidí, kteří kradou nebo poškozují záchranné prvky,“ upozornil generální ředitel.
„Předpokládám, že po poklesu průtoku v řece Svitavě bychom podkovy přes léto stáhli,“ reagoval na oznámení další krádeže Pavel Šálek z Českého svazu kanoistů. Podle něj jsou vandalské projevy vůči vybavení jezů o to smutnější, že na již zabezpečených zařízeních neutonul na základě zveřejněných statistik Hasičského záchranného sboru žádný člověk. „Tyto údaje jsou velmi výmluvné; při startu projektu bezpečnějších jezů v roce 2010 bylo 53 zachráněných a 16 utonulých, o dva roky později pak 21 zachráněných, pět utonulých a jen asi polovina záchranářských výjezdů,“ vypočítal Pavel Šálek.
Členové sekce turistiky Českého svazu kanoistů podle dohody s vodohospodáři vybavení na jezech spolukontrolují a případně doplňují. Unifikované stojany s českým a anglickým textem o nebezpečí sjíždění jezů, základními pokyny co dělat v případě nehody a instruktáží první pomoci, se v blízké době objeví ještě na dalších jezech v majetku Povodí Moravy, s.p. Nejvybavenějším je jez v Řepčíně s loni instalovanými bezpečnostními prvky, sloužícími v případě potřeby profesionálním záchranářům.
Na provoze Přerov (Povodí Moravy, s.p., závod Horní Morava) plánují instalaci základních prvků na jezech Přerov, Troubky a Bolelouc. Provoz Valašské Meziříčí má pak v plánu osadit unifikovanými stojany s cedulemi, lanem a podkovami Prostřední i Dolní Solanský jez a dále jezy Bradovský, Zašová, Juřinka I i II a Zuberský. Provoz Šumperk pak čeká na výrobu a dodávku cedulí. Cena kompletu lana s házecí podkovou činí bezmála 4500 korun.
Vodáci, kteří se intenzivně zabývají problematikou bezpečnějších jezů, chtějí tento projekt letos v květnu představit v Praze veřejnosti a zmínit se i o spolupráci s jednotlivými státními podniky povodí. Nebudou chybět ani fotografie vybavených jezů, materiály od hasičů, případně i foto nevybavených jezů za smrtelně nebezpečných průtoků. „Co se týká Povodí Moravy chceme chválit, spolupráce je velmi dobrá, takže u nás palec nahoru,“ uzavřel Pavel Šálek.