Jez smrti v Řepčíně má další záchranné prvky
Řepčínský jez, kde loni zahynuli čtyři lidé, patří z hlediska případné záchrany tonoucích mezi nejvybavenější stavby tohoto typu na Moravě. Výstražné cedule i házecí pěnovou podkovu s lanem doplnila ocelová lana s kotevními prvky a stupadla pro záchranáře. Správce toku hodlá v zabezpečování ostatních jezů i nadále pokračovat.
OLOMOUC – Pracovníci Povodí Moravy, s.p. dokončili na jezu v Olomouci – Řepčíně instalaci ocelových lan, která pomohou záchranářům při sestupu do podjezí pro tonoucího. Od pátku, kdy sem začali umísťovat také stupadla a kotevní prvky pro lana, patří tato stavba mezi nejvybavenější jezy na Moravě. „Jez jsme spolu s odborníky a vodáky vytipovali jako jeden z nejnebezpečnějších také kvůli tomu, že je na první pohled nenápadný a navíc nebezpečně nepůsobí,“ řekl generální ředitel Povodí Moravy, s.p. Radim Světlík.
Záchranné prvky doplňují dosavadní výstražné a informační cedule a také podkovu s lanem, která je obdobou záchranného kruhu. Tabule, přibližující děje ve vodním válci pod jezem, nechal podnik nainstalovat spolu s házecími prvky a lanem po loňských tragédiích, kdy v Řepčíně zahynuli ve vodním živlu postupně čtyři lidé. Bohužel ani výstražné cedule „Tady končí koupání smrtí“ mnohé neodradí a koupu se v podjezí i nadále.
„Vypracovali jsme tedy projekt technického dovybavení jezu. Pomůže zejména záchranářům, aby při sestupu do vodního válce pro tonoucího sami nepřišli o život,“ vysvětlil vedoucí provozního úseku závodu Horní Morava (Povodí Moravy, s.p.) Jiří Zedníček. Jez tak získal na obou stranách stupadla a dvě ocelová lana, trvale natažená mezi oběma břehy. První je asi dva metry od jezu a slouží k uchycení záchranáře, sestupujícího do podjezí pro tonoucího. Druhé lano spojuje břehy asi dvanáct metrů od jezu a má za úkol zabezpečit záchranný člun před vtažením do vodního válce. „Celkové náklady byly v tomto případě 120 tisíc korun a v zabezpečení ostatních jezů bude Povodí Moravy, s.p. pokračovat i nadále,“ ujistil generální ředitel Radim Světlík.
Dlouhodobý záměr zvyšovat bezpečnost jezů přináší pro Povodí Moravy, s.p. zvýšené nároky na materiální i lidské zdroje. I když je celá problematika v jednání a má se do ní v budoucnu zapojit více subjektů z okruhu státní správy, samosprávy nebo občanských sdružení, vybavuje podnik zatím jezy z vlastních zdrojů. Vodohospodáře proto potěšil děkovný dopis, z něhož citujeme:
Internetu nemaje, píši škrabopisem vřelé poděkování a uznání. Vloni touto dobou jsem finančně nevelkou částkou podpořila umístění varovných a bezpečnostních opatření na jezech. Za nejdůležitější jsem považovala tabuli se schématem, vysvětlujícím proč voda zabíjí a jaký válec pod nevinnou hladinou tvoří.
Před měsícem jsem byla na jezu Bečva – Osek. Bylo tam absolutně všechno. Tabule…je dokonalá, včetně všech údajů. Můj muž je operační důstojník velkého HZS v Olomouci, takže záchranář. Pracovala jsem tamtéž. Dokážeme ocenit ty informace – jez číslo, tam a tam, přesné označení, zkracování časů. Skutečně přesné pokyny, v pořádku byly i ty záchranné prostředky. Totéž- házecí podkova, výstrahy, informace jsou nyní i na Řepčíně.
Jsem strašně ráda, že vlastně vznikl a dobudovává se systém. Věřím, že se podaří i zlepšování připravenosti pro zásah HZS.