Břeclavská konference ukázala cestu k ochraně před přemnoženými chráněnými živočichy
Čeští a rakouští vodohospodáři se v polovině května sešli v Břeclavi, aby se společně poradili, jak předcházet škodám, které způsobují v okolí řek zákonem chránění živočichové. Vodohospodáře v posledních letech trápí především bobr evropský. Náklady na odstranění škod, které způsobil v loňském roce, vyčíslilo PM na více než 290 milionů korun.
Zástupci Povodí Moravy, s.p. jednali o této problematice s rakouskými kolegy z via donau Österreichische Wasserstraßen Gesellschaft mbH na konferenci Management péče a předcházení škodám na hraničních vodách.
„Velice si ceníme toho, že se nám podařilo diskusně propojit české a rakouské vodohospodáře a ochránce přírody. Našim cílem byla výměna informací a konkrétních příkladů řešení této problematiky,“ shrnul generální ředitel Povodí Moravy, s.p. Jan Hodovský.
Pozitivním krokem k vyřešení bobří problematiky bylo letošní schválení Programu péče o bobra evropského. Ministerstvo životního prostředí navíc připravuje Manuál praktických opatření, který by se měl stát spolehlivým návodem, jak při soužití s bobrem postupovat. Zajímavou myšlenkou je i vytvoření sítě „bobřích poradců“, tedy odborníku, na které by se mohl obrátit každý, kdo potřebuje vyřešit jakýkoli problém s tímto chráněným hlodavcem.
Vodohospodářům nezpůsobují škody pouze chránění bobři, ale také například kormoráni nebo invazní rostlina křídlatka, která se rychle šíří a vytlačuje z břehů řek původní vegetaci.
Dvoudenní odborný seminář se konal za přispění Fondu malých projektů rakousko-české přeshraniční spolupráce. Konference v Břeclavi nebyla posledním setkáním. Povodí Moravy, s.p. bude v nastaveném trendu spolupráce rakouských a český vodohospodářů dále pokračovat.